Festiwal Aktywności Eko w wareckim liceum

Mural o śladzie wodnym, pokaz mody w stylu eko czy przepiśnik kuchni zero waste. To autorskie pomysły młodych licealistów na inicjatywy ekologiczne. Można je było oglądać podczas Festiwalu Aktywności Eko w Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce w ramach projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – LOkalnie EkoLOgiczni.

Za nami Festiwal Aktywności EKO, który odbył się 12 stycznia 2024 roku w Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce. Było to nie tylko podsumowanie projektu pn.; „LOkalnie EkoLOgiczni”, ale przede wszystkim przestrzeń dla młodych do zaprezentowania swoich Inicjatyw. Skąd pomysły na działania w duchu eko? Skąd u młodych taka inicjatywa? To efekt wspólnych starań Liceum im. Piotra Wysockiego na czele z p. Dyrektor Ewą Karkowską i Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Wspólnie przygotowali i zrealizowali projekt w ramach programu Aktywny Obywatel.

– Wiek licealny to świetny czas na rozpoczęcie działań społecznych. Dwadzieścia lat temu, właśnie dzięki aktywności młodych osób, powstało Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Dziś to ono może wspierać kolejne grupy m.in. w LO w Warce – powiedział prezes Andrzej Zaręba.

Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy z klas 2a, 2b oraz 2c, które przez kilka miesięcy zapoznawały się z ideami ekologii, tworzyły pomysły, dzieliły się zadaniami, by finalnie wymyślić, napisać i zrealizować Inicjatywę Ekologiczną. W tym procesie towarzyszyły im i wspierały animatorki Stowarzyszenia W.A.R.K.A.: Agnieszka Kowalska-Pastuszek, Anna Żelazowska-Kosiorek oraz Anna Makowska.

Młodzi zachwycili pomysłami i zdobytą wiedzą, którą podzielili się z innymi uczniami. Opowiedzieli, jakie są zasady kuchni zero waste i przedstawili konkretne przepisy. Przybliżyli, czym jest ślad wodny i jak można go zmniejszać. Stworzyli mural, który przenosi uczniów w wodny świat i przedstawia zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnych zachowań człowieka. Przygotowali również sondę oraz quiz z nagrodami dla uczestników festiwalu. Opowiedzieli o konsumpcjonizmie i jego ograniczaniu. Pokazali, jak można modnie wyglądać, korzystając z ubrań z „lumpeksu”.

Nie zabrakło także debaty o aktywności młodych. Tematem było: „Aktywność jako bunt czy bunt na aktywność” – czyli co wyrosło z młodych buntowników? wciągnął do dyskusji o tym, po co nam działania społeczne, jakie mogą mieć dla korzyści i co z nich może wyniknąć?  Swoim doświadczeniem podzieli się tu Andrzej Zaręba – Prezes społeczny Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Dorota Kołakowska, Dyrektor biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Anna Makowska – lokalna ekoaktywistka, założycielka Wolnej Szkoły Grójec oraz Fundacji Tropy Przyrody, Agnieszka Kowalska-Pastuszek – ekolożka i edukatorka.  

Wszyscy uczestnicy Inicjatyw Ekologicznych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Uczniowie zdobytą wiedzę mogli przełożyć na warsztaty, podczas których mogli dać swój głos, stworzyć swoją eko torbę i spróbować kuchni eko.

Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Najnowsze wpisy