Warsztaty senioralne- połącz się kulturą

Połącz się kulturą. Takie wyzwanie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. postawiło seniorom powiatu grójeckiego. Przeczytajcie nad czym pracowali przedstawiciele grup senioralnych podczas wspólnego warsztatu 7 lipca w Mirabelkowym Zaciuszu.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. rozpoczęło realizację nowego projektu z seniorami. W dniu 7 lipca odbył się warsztat „Łączymy pokolenia” w Mirabelkowym Zaciszu- jednym z obiektów na Szlaku Jabłkowym. Było to spotkanie 37 seniorów z grup senioralnych z terenu powiatu grójeckiego o tym jak włączać do działań inne grupy wiekowe ze swojej społeczności. Spotkanie pod przewodnictwem profesjonalistki Oli Chodasz było pełne energii, ćwiczeń ruchowych, dramowych i dzielenia się doświadczeniem.

Seniorzy zmierzyli się z tym co działa we współpracy. Ich zdaniem zrozumienie, otwartość, wdzięczność, ale i umiejętność poznawania się. Przy pierwszym spotkaniu może nam się nie udać odkryć talentów, myśli, trudności czy potencjałów danej osoby, ale warto poświęcić na to chwilę czas. Seniorzy pracowali nad tym jak zaplanować spotkania- o czym pamiętać, jak zadbać o ich różnorodność i utrzymać do końca energię grupy.

Nie zabrakło odgrywania ról- wcielania się w nastolatka, seniora, przedstawiciela instytucji. Seniorzy ćwiczyli i ciało i umysł. Przez chwilę byli odbiciem w lustrze, ale i papużką która powtarzała ruch drugiej osoby. Mierzyli się z zadaniami zgrania odliczania do 10 bez ustalania kto zaczyna i mówi po kolei? Po co to wszystko? By docenić współpracę, odkrywanie i podążanie za ludźmi, ale też doceniać siebie nawzajem. Po takim otwarciu seniorzy, choć zmęczeni, mogą ruszać do kolejnego działania, jakim jest przygotowanie międzypokoleniowych inicjatyw.

Międzypokoleniowe Inicjatywy będę to trzy oddolne przedsięwzięcia tworzone przez grupy senioralne łączące pokolenia. Seniorzy przygotują różnego rodzaju warsztaty, spotkania, czy inscenizacje itp. Sednem realizacji inicjatywy będzie przełamywanie barier pokoleniowych. Realizowane będą już od połowy sierpnia do końca października. Zachęcamy do śledzenia dalszych działań seniorów.

Zadanie publiczne pn. Połącz się kulturą – międzypokoleniowe Inicjatywy Seniorów dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Najnowsze wpisy