Ósma Seniorada na nami!

„Senior aktywny i pozytywny”, „Chodźcie z nami, Seniorami”, „Seniorzy górą – wiekiem, humorem i kulturą”, „Wreszcie środkiem jezdni” to tylko niektóre z haseł tegorocznej edycji wydarzenia zorganizowanego w niedzielę 6 sierpnia przez Stowarzyszenie W.A.RK.A. – koordynatora działań senioralnych na terenie powiatu grójeckiego. Tegoroczna edycja Święta Aktywnych Seniorów zgromadziła niemal 400 uczestników.

Świętowanie, którego główną ideą jest prezentacja aktywności senioralnych, rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Zaraz po niej przedstawiciele dwudziestu czterech grup senioralnych wyruszyli barwnym korowodem paradnym w stronę wareckiego Rynku, gdzie zostali uroczyście powitani przez władze samorządowe.

Dyrektor biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Dorota Kołakowska zaznaczyła, że miejsce corocznego świętowania nie jest przypadkowe. To tutaj, w Warce, dzięki przychylności władz rozpoczęła się przygoda łącząca seniorów – obecnie już z terenu całego powiatu. Burmistrz Warki Dariusz Gizka życzył seniorom, aby jak najczęściej spotykali się w tak dużych grupach. Zapewnił także, że ziemia warecka pozostanie zawsze przyjazna Seniorom. Wicestarosta Jolanta Sitarek pogratulowała tak aktywnych działań i zadeklarowała, że Powiat Grójecki będzie wspierał działania senioralne.

Po części oficjalnej Seniorzy udali się w kierunku Kempingu nad Pilicą, gdzie zaplanowano dalszą część imprezy. Po krótkiej przerwie na posiłek przyszła pora na wspólne świętowanie 20-lecia Stowarzyszenia W.A.R.K.A. z seniorami, którzy są szczególnie bliscy Organizacji. Następnie odbył się Przegląd Twórczości Senioralnej „Seniorzy – pokażmy się!” poprowadzony przez Małgorzatę Rupiewicz, liderkę Grupy Senioralnej „Familia” z Grójca.

Przegląd to świetny przykład tego, że seniorzy chcę, mogą i potrafią być aktywni: tańczyć, śpiewać i śmieć się, także z dystansem do siebie. Rozpoczął się od Pokazu Mody Seniorów. Każdy strój został przygotowany samodzielnie przez grupę senioralną. Nie zabrakło Czerwonego Kapturka i wilka, ekologicznych strojów, była i kaczuszka i gejsza, cyganka. Seniorzy zaprezentowali jaka była moda wczoraj i dzisiaj, ze wzruszeniem wspominali barwne lata 60te, a więc czas swojej młodości. Ponadto siedem grup senioralnych wystąpiło z programem artystycznym tj: Warecki Klub Seniora „Radość z Życia” (piosenka, monolog, skecz), Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce (limeryki), Klub Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa (piosenki),  Klub Seniora FAMILIA Grójec (monolog), Grójecki Uniwersytet Otwarty (taniec), Klub Seniora „Biesiada” Grójec (skecz i monolog), Klub Złotego Wieku w Warce (piosenki).

Kontynuacją muzycznej uczty była potańcówka.

Ważną częścią wydarzenia była możliwość osobistego podziękowania tym, dzięki którym miało ono możliwość odbyć się w takim zakresie. Patronatów i wsparcia w organizacji imprezy udzieliły: Powiat Grójecki, Gmina Warka, Gmina Chynów, Gmina Grójec, Lokalnym zaangażowaniem wykazały się także: Zakład Usług Komunalnych w Warce, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Kancelaria Abakus z Jasieńca, Kemping nad Pilicą.

– Organizatorzy zgodnie podkreślają, że największe podziękowania należą się samym seniorom, którzy ogromne serce włożyli w przygotowanie siebie i swoich klubów do tego wydarzenia praktycznie na każdym etapie organizacji: od planowania programu Seniorady, po własnoręczne wykonanie dekoracji, zaprojektowanie strojów identyfikujących ich kluby, czy… prowadzenie imprezy – mówi Agnieszka Łeszczyńska ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

W tym roku Parada obyła się dzięki wsparciu realizacji projektu „Seniorzy Pokażmy się” dofinansowanego jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Senioradę współfinansowała Gmina Warka w ramach zadania „Seniorada 2023”. Wzięło w niej udział 24 grupy senioralne z powiatu grójeckiego:

GMINA BELSK DUŻY:

Stowarzyszenie Seniorów Relaks w Belsku Dużym

GMINA CHYNÓW:

Klub Emeryta „Pełnia Życia” z Chynowa

Klub Seniora „Spotkajmy się” Sułkowice

„Słodkie Babeczki” Watraszew

GMINA GRÓJEC:

Klub Seniora „Biesiada” Grójec

Klub Seniora FAMILIA Grójec i Grójecki Uniwersytet Otwarty

Klub Senior + Grójec

GMINA JASIENIEC

Klub Senior + Jasieniec

Jasieniecki Klub Seniora „Złota Jesień”

Klub Seniora „PoKUSa”

GMINA NOWE MIASTO NAD PILICĄ

Klub Seniora przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście n.Pilicą

GMINA WARKA

Grupa SPA Bończa Seniorzy Preferują Aktywność

Klub Seniora w Laskach

Klub Seniora Michałów

Klub Seniora „Kwitnąca Jabłoń” Konary

Klub Senior + „Młodzi Duchem” z Michalczewa

Klub Seniora „Czerwone Jabłuszko” Nowa Wieś

Klub Seniora „Złota Reneta” Ostrołęka

Klub Senior + Aktywne Piaseczno

Klub Senior + „Starówka” Stara Warka

Warecki Klub Seniora „Radość z Życia”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce

Klub Złotego Wieku w Warce

Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Najnowsze wpisy