Ułatwienia dostępu

Inspiratoria Senioralne – tam, gdzie spotykają się pokolenia 

Seniorzy w powiecie grójeckim znów pokazują, że aktywność nie ma wieku! Spotkania „Inspiratoria Senioralne”, realizowane w ramach inicjatywy „Aktywni Seniorzy – Międzypokoleniowe Interakcje”, odbyły się aż w czterech miejscach dzięki wsparciu naszych partnerów: 
🏠 MGOK Nowe Miasto nad Pilicą 
🏠 GOK Grójec 
🏠 Dworek na Długiej Warka i CESIR Warka

To właśnie tam rozkwitała mega energia, otwartość i odkrywanie ogromnego potencjału osób w wieku dojrzałym do współpracy z młodszym pokoleniem. W rozmowach i pracy warsztatowej pojawiała się nie tylko chęć działania, ale też poczucie misji – przekazywania tradycji, kultury (tej lokalnej i tej osobistej) oraz życiowej mądrości. 

Seniorzy podkreślali, jak ważne jest dzielenie się doświadczeniem, które nie poucza, ale uczy cierpliwości, pokazuje inną perspektywę i pozwala po prostu być razem. Ogromną siłę odnaleźliśmy w drobnych aktywnościach – wspólnym pieczeniu pierników, tworzeniu świątecznych łańcuchów czy przygotowywaniu kartek pocztowych. Te „małe rzeczy” łączą pokolenia najbardziej. 

Dlaczego warto działać razem – młodzi, starsi i cała społeczność lokalna? 
seniorom daje to energię, możliwość dzielenia się doświadczeniem, bycia potrzebnym i radość ze wspólnego tworzenia 
młodym – uczy współpracy, budowania relacji i rozwija kompetencje społeczne 
całej społeczności – przynosi integrację a także dba o kondycję psychiczną obu grup poprzez wzmocnienie więzi 

Listy pomysłów były naprawdę długie! Już powstają pierwsze inicjatywy, m.in.: 
🌱 „Mali i Duzi tworzą razem” 
🌼 Ogród przed przedszkolem 
🎲 Dzień gier i zabaw „Dziadkowie i Wnuki” 

Po tych spotkaniach jestem pewna, że w noworocznych planach klubów seniora na pewno pojawią się działania międzypokoleniowe. Gdy łączą się pokolenia – dzieją się rzeczy wyjątkowe! 

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – koordynatora działań senioralnych w powiecie grójeckim. 
Sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.