Szlak Jabłkowy

Dlaczego?

Szlak Jabłkowy powstał by wzbudzać poczucie dumy mieszkańców regionu grójeckiego w życiu w Największym Sadzie Europy. To szlak turystyczny zlokalizowany na południowym Mazowszu, a dokładniej – na terenie powiatu grójeckiego.  Motywem przewodnim  Szlaku Jabłkowego jest ten wspaniały owoc  – najbardziej powszechne dobro regionu. Widząc to naturalne dziedzictwo,  grupa lokalnych społeczników w ramach Partnerstwa Jabłkowa Warka pod skrzydłami Stowarzyszenia W.A.R.K.A. powołała w 2017 roku  Warecki Szlak Jabłkowy. Pierwotnie szlak funkcjonował na terenie Gminy Warka, by od 2020 r. rozszerzyć zakres swej działalności na cały powiat grójecki.

Co?

Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy to prawie 30 obiektów. Szlak wiedzie przez położoną nad Pilicą Warkę – jedno z najstarszych miast na Mazowszu, które w 2021 roku świętuje 700- lecie istnienia – z jej licznymi atrakcjami, jak chociażby Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z bogactwem zbiorów oraz jedną z najnowocześniejszych w regionie wystawą multimedialną – Warka – miasto dotknięte historią; a także browarem rzemieślniczym Browarka, gdzie można poznać tajniki warzenia jabłkowego „Drzewa życia”. Z Warki zapraszamy w kierunku Jasieńca i zlokalizowanych tam „Sekretów Sadu” – miejsca magicznego, w samym środku jabłoniowego sadu, szczególnie polecanego najmłodszym. Dalej przez Belsk Duży i „Pałac Mała Wieś” z murami, które od przeszło trzech stuleci są świadkami historii i gościły niejedno sławne nazwisko, wreszcie Błędów z „Alpakami wśród sadów”…. W każdym z tych miejsc nie zabraknie przestrzeni na kreatywną edukację i… nieco mniej szablonowe spojrzenie na „owoc naszej pasji”. Szlak Jabłkowy to również mniejsze i większe gospodarstwa sadownicze, tłocznie świeżych soków, sortownie, a także gospodarstwa pasieczne, bo bez pszczół nie byłoby jabłek… I nade wszystko ludzie, dla których jabłko – naturalne dziedzictwo regionu – jest pasją i punktem wyjścia do różnorakich aktywności.

Ofercie w obiektach na trasie Szlaku towarzyszy szereg wydarzeń lokalnych jak np.: Światowy Dzień Jabłka, Jarmarki Śniadaniowe Szlaku Jabłkowego, eventy w obiektach na Szlaku.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. koordynuje rozwój Szlaku, organizuje wymianę doświadczeń, konferencje, spotkania i szkolenia dla członków Szlaku, wydaje materiały promocyjne, współpracuje z mediami. 

Oferta wizyt studyjnych

Chcesz poznać Szlak Jabłkowy, dowiedzieć się jak powstał i jak jest rozwijany? Chcesz zorganizować wizytę studyjną by poznać jak wykorzystać lokalne dziedzictwo w celu promowania regionu? Skontaktuj się z nami.

Finansowanie

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Grójecki, Gmina Warka.

Mapa Szalku Jabłkowego

Czas trwania

Od 2017 roku

Opiekun/ka projektu

Karolina Mirowska

0
Obiektów szlaku
0
Certyfikowanych dań jabłkowych
0
Kilometrów szlaku